ilaclikbal

BALLI KARIŞIMLAR

BALLI KARIŞIMLAR

BALLI KARIŞIMLAR

 
 
 

 
 

                                             ŞİFA  ALLAH'TAN
 
Allah (c.c.) şifasını yaratmadığı hiçbir hastalığı mübtelâ etmez. Her hastalığın tedavisi vardır. İnsan sebeplerine sarılarak hastalığına şifa aramalıdır
Tabiatta bütün hastalıklarımızın devası vardır. Bunlar bazen yediklerimiz, bazen içtiklerimiz, bazen de kullandıklarımız hepimiz için şifa oluyor. Yeter ki, biz bunları bilinçli yapalım.
Bu hastaya öyle bir şifa ver ki, hasta üzerinde hiçbir hastalık izi kalmasın... ( Ezhibi'lbâse Rabbe'n-nâsi ve'şfi ente'ş-şâfi La şifâe illa şifâuke, şifâen lâ yügadiru sakamen...)ALLAH katında en makbül olan dua bir müminin  başka bir mümin kardeşine yaptığı duadır.
"Herşeyin devası vardır" beyanı gereğince tedavi aramak gerekir. Ancak şifanın sebeplerden değil, Allah'tan bilinmesi gerekir.Duânın ne büyük tedavi olduğunu bilmek ve insanlara gıyapta dua etmeye ihmal etmemek gerekir. Bu hepimiz için bir vazifedir. Bunda hastalıklarımız için şifa  vardır. Hepinize âcil şifalar diliyorum...


 


HORMON DÜZENLEYİCİ VE KADIN HASTALIKLARINDA


 
Hayıt otu balı hipofiz bezini tetikleyerek Tiroid bezini uyarır Tiroid hormonlarının sentezlenmesi ve salgılanmasını sağlar.  Kadınlık hormonlarının dengeler. Kadınlık hormonlarını doğal yöntemlerle dengelediği için,yan etkisi yoktur. Sentetik Hormon tedavisi gören kadınlarda ise yan etkiler görülebiliyor.
Hayıt otu balı yumurtlama periyodunu düzenler, hamile kalma şansının artırır.
Hayıt otu balı adet düzensizliklerini giderir. Kanamanın az veya çok olması, kanamanın ağır veya sancılı geçmesini düzelterek , düzene koyar.
Hayıt otu balı aynı zamanda hem kadınlarda Cinsel istek arttırıcı, hem de cinsel istek azaltıcı özelliğe sahiptir. Yani, cinselliğiniz çok fazla ise azaltır, az ise isteği çoğaltır.
Daha iyi sonuç alabilmek için 3 ay kullanmak gerekiyor.

KULLANIMI:

Akşam yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir bardak suya bir çorba kaşığı Hayıt otu balı  karıştırılarak içilir.
(elli gram çörek otu  ,elli gram tarçın küçük bir şişede karıştırılarak bir çay kaşığının yarısı kadar bal şerbeti ile karıştırılıp içilirse ) şifa bulunduğu tespit edilmiştir
 


 


SEDEF, EGZAMA , VİTİLİGO VE BİRÇOK CİLT HASTALIKLARINDA
 
Lavanta balının karaciğere olan olumlu etkisi ve sakinleştirici özelliğinin yanında cilt hastalıklarının iyileşmesinde çok önemli faktöre sahiptir.Akşam yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir su bardağına bir çorba kaşığı Lavanta balı ,bir şeker kaşığı ev yapımı elma sirkesi ve yarım çay kaşığı çörek otu ilave edilerek içilir. Bunun yanında lavanta balı elma sirkesi ve çörek otu ile yapılan macun yara olan bölgeye günde bir kere sürülüp yaklaşık bir saat bekletildikten sonra yıkanırsa cilt hastalıklarında şifa olduğu tespit edilmiştir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
KURU ÖKSÜRÜK ASTIM VE BRONŞİT HASTALIKLARINDA

Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesilir. Altıda düz durması için kesilip düzeltilir. Kabak oyacağı ile içi oyularak boşaltılır.Kabuğunu soymuyoruz sadece iyice yıkıyoruz. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla dolduruyoruz. 8-10 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor. İşte bu suyu çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içiriyoruz. İçimi balla karırık bir tat olduğundan fena sayılmaz hatta alışabilir bile Cihan gibi. Yalnız aşağı yukarı 12 saatte bir içine yine birmiktar bal daha ilave ediyoruz ki suyu iyice çıksın. Kasedeki suyu kkaşık kaşık içiriyoruz aktıkça. 3-4 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz.(Turbun içine Keçiboynuzu -Kestane veya Çam balı koyarsanız daha iyi sonuçlar alabilirsiniz)
 
 
 
 
 
 
KISIRLIK

 
Hayıt otu hipofiz bezini tetikleyerek kadınlık hormonlarının dengeler. Kadınlık hormonlarını doğal yöntemlerle dengelediği için,yan etkisi yoktur. Sentetik Hormon tedavisi gören kadınlarda ise yan etkiler görülebiliyor.
Hayıt otu, yumurtlama periyodunu düzenler, hamile kalma şansının artırır.
Hayıt tohumu adet düzensizliklerini giderir. Kanamanın az veya çok olması, kanamanın ağır veya sancılı geçmesini düzelterek , düzene koyar.
Hayıt tohumu, aynı zamanda hem kadınlarda Cinsel istek arttırıcı, hem de cinsel istek azaltıcı özelliğe sahiptir. Yani, cinselliğiniz çok fazla ise azaltır, az ise isteği çoğaltır.
Daha iyi sonuç alabilmek için 3 ay kullanmak gerekiyor.
KULLANIMI:
Akşam yatmadan önce ve s

Sabah kahvaltıdan yarım saat önce bir bardak suya bir çorba kaşığı Hayıt otu balı karıştırılır(elli gram çörek otu , ,elli gram tarçın küçük bir şişede karıştırılarak bir çay kaşığının yarısı kadar bal şerbeti ile karıştırılıp içilirse  şifa olur.)

 

DEMİRKÖY MEŞE BALI

balı şifa analizi

 Yurdumuzda üretilen bazı  balların sifa özelliği çok yüksek ve halk dilinde ilaçlık bal diye adlandırılan bu balların bilimsel çalışmalarla yapılan sonuçlarda balların biyolojik aktiviteleri ölçülüyor. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda üretilen balların gerçekten tıbbi bir bal olup olmadığı labovatuvar ortamında bu konunun uzmanları tarafından balın biyolojik aktivitesi ,toplam polifenol,toplam antioksidan ve antimicrobiyal analizlerini yaparak üretilen balın gerçekten ilaçlık bal veya tıbbi bal niteliği olup olmadığı tespit edilebilir. Kırklareli Demirköy bal üreticileri birliği başkanı Emirhan Unsur bu sene de ürettikleri meşe ballarının  biyolojik aktivitesinin çok yüksek olduğunu belirtti. Yapılan araştırma amaçlı analiz çalışmalarında daha önce yapılan toplam anatioksidan analizinin yanında antimicrobiyal analizini de yaptırdıklarını ve çıkan sonuçlarda meşe balının kalitesinin bir kez daha kanıtlandığını belirtti. 

Yurdumuzda üretilen bazı balların biyolojik aktivitesi çok yüksek olduğunu belirten Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Sevgi Kolaylı ekibiyle yapmış olduğu çalışmalarda yurdumuzda üretilen bazı balların toplam polifenol,toplam antioksidan ve antimicrobiyel özelliklerinin çok yüksek olduğunu ve Kırklareli Yıldız Dağları Demirköy bölgesinden aldıkları meşe balı örneklerininde biyolojik aktivitesinin yüksek olduğunu belirtti.Kolaylı ülkemizde üretilen bazı balların yurtdışında üretilen ve yüksek fiyatlarla sattılan ballardan daha yüksek antimicrobiyel özelliğinin olduğunu söyleyerek, yurt dışından temin edilen  ballarla yapılan antimicrobiyel  analiz sonuçlarını karşılaştırınca büyük bir farkla bizim ülkemizde üretilen bazı ballarımızın daha kaliteli olduğunu belirtti.Karşılaştırılan bakteri çeşitlerinden özellikle Helicobacter pylori bakterisine karşı direnci daha yüksek olduğu görüldü.Midede bulunan ve  bu bakteri çoğaldığı zaman mide rahatsızlığı yapabilen bir bakteri çeşidir.

Demirköy bal üreticileri birliği başkanı Emirhan Unsur yaptıkları bilimsel çalışmalarla  kaliteli ve biyolojik aktivitesi yüksek bal üretimi yapan arıcılarımıza verdikleri desteklerden dolayı Prof.Dr. Sevgi Kolaylı ve ekibine çok teşekkür ettiklerini ve Meşe balının antioksidan ve antibakteriyel özelliğinin yüksek olduğunu belirterek şifa özelliğinden dolayı özellikle kış mevsiminde bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek hastalıklara kkoruyucu özelliğinden faydalanılması gerektiğini belirtti.

 

KUDRET BALI

Kırklareli Demirköy Yıldız Dağların'da yaz aylarında meşe ağaçlarından arıların topladığı meşe balını üreten ve aynı zamanda Demirköy Bal Üreticileri Birliği Başkanı olan Emirhan Unsur köylerindeki eski arıcılardan da duydukları ve kendi gözlemlediklerine göre yaz aylarının bazı günlerinde gündüzleri hava sıcaklığının 35 derecenin  üstüne çıktığında aynı günün akşamında ise hava sıcaklığının 16 ile 17 dereceye kadar düştüğünü bu gecelerde gelen sis(basra) bulutu ile beraber meşe ağaçlarına bal yağdığını ve sabağın ilk saatlerinde bal arılarının meşe ağaçlarından meşe balını topladıklarını belirtiyor. Emirhan Unsur meşe balının doğanın bize verdiği bir mücize olduğunu söylüyor.

Acaba  havadan yağdığı söylenen meşe balının oluşumunda bir hikmetmi var diye araştırdığımızda da bir benzerlik olabilirmi diye Kuran'ı Kerimde ve diher kutsal kitaplarda bahsedilen Hz.Musa'nın kavmine gökten helva yağdırıldığı ayetini tekrar anlamaya çalışalım.

Elmalı Hamdi Yazır tefsirinde: Ve üstünüze o bulutu gölgelik yaptık ve size kısmet ettiğimiz hoş rızıklardan yeyin diye üzerinize hem kudret helvası hemde bıldırcın indirdik. Bize zülmetmediler, lakin kendilerine ediyorlardı.(Bakara 2/57) (Ayette bahsi geçen yer Elimi ile Sina arasındaki Sin Çölü)

 

Müfessirler 'Kudret Helvası'nın (Menn) ne anlama geldiği konusunda değişik  görüşler ileri sürülüyor. Ali Bin Ebu Talha ,İbn Abbas'tan naklederek 'Kudret Helvası, onların üzerine ağaçlara iniyordu ve onlar bu helvadan istedikleri şekilde yeyip besleniyorlerdı' diyor. Mücait ise Kudret Helvasının yapışkan bir şey olduğunu belirtiyor. Kitab-ı Mukaddes'te analatıldığı üzere yetiştirilmeden ortaya çıkmaları. Çoğu kudret helvası , neredeyse görünmeyecek kadar küçük böçeklerin açtığı minik deliklerden sızan bitki özsuyunun kurumasıyla veya özsuyunu yiyen böceklerin salgıladığı tatlı sıvıyla oluştuğu belirtilir.

Birde meşe balı üzerine yapılan bilimsel çalışmalara baktığımızda. Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı ekibiyle yapış olduğu çalışmada üç yıl arka arkaya Demirköy bölgesinden alınan meşe balı örneklerinde yapılan analiz çalışmalarında meşe balının tıbbi biyolojik aktivitesinin yani toplam antioksidan ve toplam polifenol bakımından çok yüksek kapasiteye sahip olduğunu aynı zamanda meşe balının bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruma kalkanı oluşturdığunu belirtiyor.Kolaylı aynı zamanda  2017 sezonunda alınan meşe balı örneklerine antibakteriyel analizinide yaptıklarını antibakteriyel bakımından da yüksek bir bal olduğunu çalışmalarında gösteriyor.

 

 

 

 

BAL ARISI YAZ MEVSİMİNDE GECE TERLEYEN YAPRAKTAN SABAĞIN İLK SAATİNDE BAL TOPLUYOR

 

Meşe balının yaz aylarında oluşmasının bir doğa harikası olduğunu bitkileri incelediğimizde daha iyi anlıyoruz Yaz aylarında havaların çok sıcak olduğu günlerde yetişkin bir ağacın kökleri yardımı ile yani minicik borulardan geçen mükemmel bir düzen içerisinde yukarı hareketi ile açıklayabiliriz. 50 ile 60 metre yükseklikteki bi ağaca bu su 0,5 m/s ile  10 m/s arasında değişen  hızlarda nasıl bukadar yükseğe çıkarak topraktan yaklaşık 200 litre suyu  çekebiliyor. Buna emme kuvveti de denir.Yapraktaki terleme ise kaldırılan bu suyun daha yukarı çekilmesini sağlayan  yer çekimine zıt bir kuvvetin oluşmasını sağlar. Terleme büyük oranda yapraklarda bulunan stomalar ile gerçekleştirilir. Suyun stomalardan buhar halinde atılmasına terleme denir.  Sıcak yaz günlerinde ormandaki ağaçların terleme sonucu oluşturduğu su buharının gece serinliğinde yoğunlaşması sonucu tekrar ağaçların üzerine düşen çiğ yada Demirköydeki köylükerin değişiyle basra düşmesi oluşmaktadır meşe ağaçlarının tepelerinin üzerine düşen bu çiğ ve ağacın öz suyu ile beslenen küçük bir canlı olan Psyllid yaprak biti bu suyu emerek beslenir bu suyu sindirirken az miktarda protein sindirir ve suyun geri kalanını şekerleri, tanenleri ve sindirilmeyen diğer fenolik bileşenleri tatlı bir sıvı olarak çıkartır. Mineral içerik  bakımından zengin,amino asitlerdir ve daha güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğuda söyleniyor. Böcek dışkı yemenin akıl olmaz olmasına rahmen salgı balı Avrupanın bazı bölgelerinde değerlidir ve genellikle çiçek balından daha yüksek fiyata satılır.  Arılar ,karıncalar ve birçok çanlı için bu değerli bir besin kaynağıdır.

Kuşkusuz böcek dışkılarından ziyade havadan yağan bir kudret balı olarak düşünmek daha fazla iştah açıcıdır.

 

 

 

psyllid oak ile ilgili görsel sonucuİlgili resim

                                         BİTKİLERİN ÖZSUYU İLE BESLENEN YAPRAK BİTLERİ

 

Ayette geçen lezzetiyle adından bahasedilen bıldırcın kuşu bir göç hayvanı olduğu için kuzeyde Rusya bölgesinde yazı geçirdikten sonra  eylül ayının sonu ekim ayının başında göçe etmeye başlar. Bu göç yollarını incelediğimizde Yurdumuzun Trakya ve Karadeniz bölgelerinden geçtiğini görüyoruz bu bölgelerin sahil kenerında oturan bildırcın meraklılarının anlattıklarına göre hersene göç mevsiminde Rusyadan akşam hava kararınca kalkan bıldırcın sürülerinin karadenizde bulutlu ve yağmurlu bir havaya yakalandıklarında tüyleri ıslandığı için yağlı olan vucutlarını taşıyamayıp yere inmek zorunda kaldıklarını. Fakat denize inemedikleri için gördükleri ilk kara parçasına ve sağillere havadan bıldırcın yağar gibi düştüklerini anlatıyorlar, Yağışlı havalarda bıldırcın düşmesini belkeyen bıldırcın meraklılarının ise bıldırcınları elle topladıklarını .her sene bu göç mevsimini sabırsızlıkla beklediklerini ifade ediyorlor.

 

İlgili resim

BILDIRCINLARIN GÖÇ YOLU  TÜRKİYE ÜZERİNDEN VE SİNA  ÇÖLÜNDEN GEÇEREK GÜNEYE  GİDİYOR

Ormanlarımıza saihip çıkar onları kesmek yerine gençleştirip dahada büyütürsek bilinçli avcılık yapıp göçmen kuşları korursak farkında olmadan hersene faydalandığımız Kudret (Meşe) balı ve bıldırcın gibi nimetlerin gelecek nesillerinde faydalanmasını sağlayabiliriz.  Unutmayalım doğa bize atalarımızdan miras kalmadı çocuklarımızdan ödünç aldık sözü çok güzel ifade ediyor.

Yaradanın dünya kurulduğundan kıyamete kadar bizi bu nimetlerden mahrum etmeyeceği kuşkusuz fakat bizim aç kalma korkumuz ve şükrümüzün az olmasına karşı biz insanoğlu dolaylı yollardan bize ulaşan nimetlerin  nekadarının farkındayız.